fort­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈfɔ͡ɐtˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: fort·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
weggahn
deutsch:
niederländisch:

Verbformen:

Infinitiv:
fort­gahn
Partizip Perfekt:
fort­gaht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah fort
du gahst fort
he/se/dat gaht fort
wi gaht fort
ji gaht fort
se gaht fort
Imperfekt:
ik gah fort
du gahst fort
he/se/dat gah fort
wi gahn fort
ji gahn fort
se gahn fort
Perfekt:
ik bün fort­gaht
du büst fort­gaht
he/se/dat is fort­gaht
wi sünd fort­gaht
ji sünd fort­gaht
se sünd fort­gaht
Konjunktiv:
ik gah fort
du gahst fort
he/se/dat gah fort
wi gahn fort
ji gahn fort
se gahn fort
Imperativ:
gah fort!
gaht fort!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: fort + gahn