dalslu­ken in Low German

Pronunciation: /ˈdɔːlˌsluːkn̩/
verb
Syllabication: dal·slu·ken
[1]
advanced vocabulary
active

Verbforms:

infinitive:
dalslu­ken
past participle:
dalsluukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik sluuk dal
du sluukst dal
he/se/dat sluukt dal
wi sluukt dal
ji sluukt dal
se sluukt dal
past:
ik sluuk dal
du sluukst dal
he/se/dat sluuk dal
wi slu­ken dal
ji slu­ken dal
se slu­ken dal
perfect:
ik heff dalsluukt
du hest dalsluukt
he/se/dat hett dalsluukt
wi hebbt dalsluukt
ji hebbt dalsluukt
se hebbt dalsluukt
conjunctive:
ik sluuk dal
du sluukst dal
he/se/dat sluuk dal
wi slu­ken dal
ji slu­ken dal
se slu­ken dal
imperative:
sluuk dal!
sluukt dal!

Etymology:

Sett sik tohoop ut: dal + sluken