lie­den­mö­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈliːdn̩ˌmøːɡn̩/
Verb
Sülven: lie·den·mö·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lie­den­mö­gen
PPP:
lie­den­möögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik möög lieden
du möögst lieden
he/se/dat möögt lieden
wi möögt lieden
ji möögt lieden
se möögt lieden
Vergangen Tiet:
ik möög lieden
du möögst lieden
he/se/dat möög lieden
wi mö­gen lieden
ji mö­gen lieden
se mö­gen lieden
Perfekt:
ik heff lie­den­möögt
du hest lie­den­möögt
he/se/dat hett lie­den­möögt
wi hebbt lie­den­möögt
ji hebbt lie­den­möögt
se hebbt lie­den­möögt
Kunjunktiv:
ik möög lieden
du möögst lieden
he/se/dat möög lieden
wi mö­gen lieden
ji mö­gen lieden
se mö­gen lieden
Imperativ:
möög lieden!
möögt lieden!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: lieden + mögen