dör­päd­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdœ͡ɐˌpɛdn̩/
Verb
Sülven: dör·päd·den
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
dör­päd­den
PPP:
dör­pädd­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik pätt dör
du pädd­st dör
he/se/dat pädd­t dör
wi pädd­t dör
ji pädd­t dör
se pädd­t dör
Vergangen Tiet:
ik pätt dör
du pädd­st dör
he/se/dat pätt dör
wi päd­den dör
ji päd­den dör
se päd­den dör
Perfekt:
ik heff dör­pädd­t
du hest dör­pädd­t
he/se/dat hett dör­pädd­t
wi hebbt dör­pädd­t
ji hebbt dör­pädd­t
se hebbt dör­pädd­t
Kunjunktiv:
ik pätt dör
du pädd­st dör
he/se/dat pätt dör
wi päd­den dör
ji päd­den dör
se päd­den dör
Imperativ:
pätt dör!
pädd­t dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + pädden