verquie­men op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈkviːm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: ver·quie·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verquie­men
PPP:
verquiemt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verquiem
du verquiemst
he/se/dat verquiemt
wi verquiemt
ji verquiemt
se verquiemt
Vergangen Tiet:
ik verquiem
du verquiemst
he/se/dat verquiem
wi verquie­men
ji verquie­men
se verquie­men
Perfekt:
ik bün verquiemt
du büst verquiemt
he/se/dat is verquiemt
wi sünd verquiemt
ji sünd verquiemt
se sünd verquiemt
Kunjunktiv:
ik verquiem
du verquiemst
he/se/dat verquiem
wi verquie­men
ji verquie­men
se verquie­men
Imperativ:
verquiem!
verquiemt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + quiemen