dalslu­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌsluːkn̩/
Verb
Sülven: dal·slu·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalslu­ken
PPP:
dalsluukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sluuk dal
du sluukst dal
he/se/dat sluukt dal
wi sluukt dal
ji sluukt dal
se sluukt dal
Vergangen Tiet:
ik sluuk dal
du sluukst dal
he/se/dat sluuk dal
wi slu­ken dal
ji slu­ken dal
se slu­ken dal
Perfekt:
ik heff dalsluukt
du hest dalsluukt
he/se/dat hett dalsluukt
wi hebbt dalsluukt
ji hebbt dalsluukt
se hebbt dalsluukt
Kunjunktiv:
ik sluuk dal
du sluukst dal
he/se/dat sluuk dal
wi slu­ken dal
ji slu­ken dal
se slu­ken dal
Imperativ:
sluuk dal!
sluukt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + sluken