dalka­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌkɔːm̩/
Verb
Sülven: dal·ka·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
rünnerkamen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalka­men
PPP:
dalka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaam dal
du kumm­st dal
he/se/dat kumm­t dal
wi kaamt dal
ji kaamt dal
se kaamt dal
Vergangen Tiet:
ik kööm dal
du köömst dal
he/se/dat kööm dal
wi kö­men dal
ji kö­men dal
se kö­men dal
Perfekt:
ik bün dalka­men
du büst dalka­men
he/se/dat is dalka­men
wi sünd dalka­men
ji sünd dalka­men
se sünd dalka­men
Kunjunktiv:
ik kööm dal
du köömst dal
he/se/dat kööm dal
wi kö­men dal
ji kö­men dal
se kö­men dal
Imperativ:
kaam dal!
kaamt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + kamen