ei­en op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈaɪ̯·ən/
Verb
Sülven: ei·en
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
in familiären Ümgang bruukt
in de Kinnerspraak bruukt
plattdüütsch:
straken
engelsch:
pet
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ei­en
PPP:
eit
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ei­
du eist
he/se/dat eit
wi eit
ji eit
se eit
Vergangen Tiet:
ik ei­
du eist
he/se/dat ei­
wi ei­en
ji ei­en
se ei­en
Perfekt:
ik heff eit
du hest eit
he/se/dat hett eit
wi hebbt eit
ji hebbt eit
se hebbt eit
Kunjunktiv:
ik ei­
du eist
he/se/dat ei­
wi ei­en
ji ei­en
se ei­en
Imperativ:
ei­!
eit!