dal­päd­den op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌpɛdn̩/
Verb
Sülven: dal·päd·den
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt

Verbformen:

Infinitiv:
dal­päd­den
PPP:
dal­pad­dt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik padd dal
du pad­dst dal
he/se/dat pad­dt dal
wi pad­dt dal
ji pad­dt dal
se pad­dt dal
Vergangen Tiet:
ik padd dal
du pad­dst dal
he/se/dat padd dal
wi pad­den dal
ji pad­den dal
se pad­den dal
Perfekt:
ik heff dal­pad­dt
du hest dal­pad­dt
he/se/dat hett dal­pad­dt
wi hebbt dal­pad­dt
ji hebbt dal­pad­dt
se hebbt dal­pad­dt
Kunjunktiv:
ik padd dal
du pad­dst dal
he/se/dat padd dal
wi pad­den dal
ji pad­den dal
se pad­den dal
Imperativ:
padd dal!
pad­dt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + pädden