kön­nen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkœn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: kön·nen
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
engelsch:
=
can
düütsch:
Bispelen:
Kann ik di wat fragen?

Verbformen:

Infinitiv:
kön­nen
PPP:
kunn­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kann
du kann­st
he/se/dat kann
wi könn­t
ji könn­t
se könn­t
Vergangen Tiet:
ik kunn
du kunn­st
he/se/dat kunn
wi kun­nen
ji kun­nen
se kun­nen
Perfekt:
ik heff kunn­t
du hest kunn­t
he/se/dat hett kunn­t
wi hebbt kunn­t
ji hebbt kunn­t
se hebbt kunn­t
Kunjunktiv:
ik kunn
du kunn­st
he/se/dat kunn
wi kun­nen
ji kun­nen
se kun­nen
Imperativ:
könn!
könn­t!