kenn­te­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkennˌteɪ̯kn̩/
Verb
Sülven: kenn·te·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dör en Teken marken
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
kenn­te­ken
PPP:
kenn­teekt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kenn­teek
du kenn­teekst
he/se/dat kenn­teekt
wi kenn­teekt
ji kenn­teekt
se kenn­teekt
Vergangen Tiet:
ik kenn­teek
du kenn­teekst
he/se/dat kenn­teek
wi kenn­te­ken
ji kenn­te­ken
se kenn­te­ken
Perfekt:
ik heff kenn­teekt
du hest kenn­teekt
he/se/dat hett kenn­teekt
wi hebbt kenn­teekt
ji hebbt kenn­teekt
se hebbt kenn­teekt
Kunjunktiv:
ik kenn­teek
du kenn­teekst
he/se/dat kenn­teek
wi kenn­te­ken
ji kenn­te­ken
se kenn­te­ken
Imperativ:
kenn­teek!
kenn­teekt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: kennen + tekenen