rah­men in Low German

Pronunciation: /ˈɾɔːm̩/
verb
Syllabication: rah·men
[1]
peripheral vocabulary
Low Saxon:
Examples:
De Melk rahmt goot.

Verbforms:

infinitive:
rah­men
past participle:
rahmt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik rahm
du rahmst
he/se/dat rahmt
wi rahmt
ji rahmt
se rahmt
past:
ik rahm
du rahmst
he/se/dat rahm
wi rah­men
ji rah­men
se rah­men
perfect:
ik heff rahmt
du hest rahmt
he/se/dat hett rahmt
wi hebbt rahmt
ji hebbt rahmt
se hebbt rahmt
conjunctive:
ik rahm
du rahmst
he/se/dat rahm
wi rah­men
ji rah­men
se rah­men
imperative:
rahm!
rahmt!