Aussprache op Platt: /ˈdvɛɪ̯ln̩/
Verb
Silbentrennung: dwe·len
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:

Verbformen:

Infinitiv:
dwelen
Partizip Perfekt:
dwolen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik dweel
du dweelst
he/se/dat dweelt
wi dweelt
ji dweelt
se dweelt
Imperfekt:
ik dwool
du dwoolst
he/se/dat dwool
wi dwolen
ji dwolen
se dwolen
Perfekt:
ik heff dwolen
du hest dwolen
he/se/dat hett dwolen
wi hebbt dwolen
ji hebbt dwolen
se hebbt dwolen
Konjunktiv:
ik dwool
du dwoolst
he/se/dat dwool
wi dwolen
ji dwolen
se dwolen
Imperativ:
dweel!
dweelt!