krü­seln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈkɾyː·zəln/
Verb
Silbentrennung: krü·seln
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
krüseln
Partizip Perfekt:
krüselt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik krüsel
du krüselst
he/se/dat krüselt
wi krüselt
ji krüselt
se krüselt
Imperfekt:
ik krüsel
du krüselst
he/se/dat krüsel
wi krüseln
ji krüseln
se krüseln
Perfekt:
ik heff krüselt
du hest krüselt
he/se/dat hett krüselt
wi hebbt krüselt
ji hebbt krüselt
se hebbt krüselt
Konjunktiv:
ik krüsel
du krüselst
he/se/dat krüsel
wi krüseln
ji krüseln
se krüseln
Imperativ:
krüsel!
krüselt!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: krüsen