Aussprache op Platt: /ˈlɔu̯sˌkɔu̯pm̩/
Verb
Silbentrennung: loos·ko·pen
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
freeköpen
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
looskopen
Partizip Perfekt:
looskofft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik koop loos
du koffst loos
he/se/dat kofft loos
wi koopt loos
ji koopt loos
se koopt loos
Imperfekt:
ik kööp loos
du kööpst loos
he/se/dat kööp loos
wi köpen loos
ji köpen loos
se köpen loos
Perfekt:
ik heff looskofft
du hest looskofft
he/se/dat hett looskofft
wi hebbt looskofft
ji hebbt looskofft
se hebbt looskofft
Konjunktiv:
ik kööp loos
du kööpst loos
he/se/dat kööp loos
wi köpen loos
ji köpen loos
se köpen loos
Imperativ:
koop loos!
koopt loos!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: loos + kopen