fö­gen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈføːy̯ɡn̩/
Verb
Silbentrennung: fö·gen
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
fögen
Partizip Perfekt:
föögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik föög
du föögst
he/se/dat föögt
wi föögt
ji föögt
se föögt
Imperfekt:
ik föög
du föögst
he/se/dat föög
wi fögen
ji fögen
se fögen
Perfekt:
ik heff föögt
du hest föögt
he/se/dat hett föögt
wi hebbt föögt
ji hebbt föögt
se hebbt föögt
Konjunktiv:
ik föög
du föögst
he/se/dat föög
wi fögen
ji fögen
se fögen
Imperativ:
föög!
föögt!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: Foog