Aussprache op Platt: /ˈʃɾɔːdn̩/
Verb
Silbentrennung: schra·den
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schraden
Partizip Perfekt:
schraadt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schraad
du schraadst
he/se/dat schraadt
wi schraadt
ji schraadt
se schraadt
Imperfekt:
ik schraad
du schraadst
he/se/dat schraad
wi schraden
ji schraden
se schraden
Perfekt:
ik heff schraadt
du hest schraadt
he/se/dat hett schraadt
wi hebbt schraadt
ji hebbt schraadt
se hebbt schraadt
Konjunktiv:
ik schraad
du schraadst
he/se/dat schraad
wi schraden
ji schraden
se schraden
Imperativ:
schraad!
schraadt!