dar­ven auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈda͡ɐm̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: dar·ven
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
darven
Partizip Perfekt:
darvt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik darv
du darvst
he/se/dat darvt
wi darvt
ji darvt
se darvt
Imperfekt:
ik darv
du darvst
he/se/dat darv
wi darven
ji darven
se darven
Perfekt:
ik heff darvt
du hest darvt
he/se/dat hett darvt
wi hebbt darvt
ji hebbt darvt
se hebbt darvt
Konjunktiv:
ik darv
du darvst
he/se/dat darv
wi darven
ji darven
se darven
Imperativ:
darv!
darvt!