dar­ven auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈda͡ɐm̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: dar·ven
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
Mangel lieden
deutsch:
=
darben

Verbformen:

Infinitiv:
dar­ven
Partizip Perfekt:
darft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik darf
du darfst
he/se/dat darft
wi darft
ji darft
se darft
Imperfekt:
ik darf
du darfst
he/se/dat darf
wi dar­ven
ji dar­ven
se dar­ven
Perfekt:
ik heff darft
du hest darft
he/se/dat hett darft
wi hebbt darft
ji hebbt darft
se hebbt darft
Konjunktiv:
ik darf
du darfst
he/se/dat darf
wi dar­ven
ji dar­ven
se dar­ven
Imperativ:
darf!
darft!