taalk­sen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈtɔːlksn̩/
Verb
Silbentrennung: taalk·sen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
wat paddelig, unschicklich anlangen
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
taalksen
Partizip Perfekt:
taalkst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik taalks
du taalkst
he/se/dat taalkst
wi taalkst
ji taalkst
se taalkst
Imperfekt:
ik taalks
du taalkst
he/se/dat taalks
wi taalksen
ji taalksen
se taalksen
Perfekt:
ik heff taalkst
du hest taalkst
he/se/dat hett taalkst
wi hebbt taalkst
ji hebbt taalkst
se hebbt taalkst
Konjunktiv:
ik taalks
du taalkst
he/se/dat taalks
wi taalksen
ji taalksen
se taalksen
Imperativ:
taalks!
taalkst!