mar­len in Low German

Pronunciation: /ˈma͡ɐln̩/
verb
Syllabication: mar·len
[1]
peripheral vocabulary
active
Low Saxon:
mit Marlslääg fastneihn

Verbforms:

infinitive:
mar­len
past participle:
marlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik marl
du marlst
he/se/dat marlt
wi marlt
ji marlt
se marlt
past:
ik marl
du marlst
he/se/dat marl
wi mar­len
ji mar­len
se mar­len
perfect:
ik heff marlt
du hest marlt
he/se/dat hett marlt
wi hebbt marlt
ji hebbt marlt
se hebbt marlt
conjunctive:
ik marl
du marlst
he/se/dat marl
wi mar­len
ji mar­len
se mar­len
imperative:
marl!
marlt!