dalha­len in Low German

Pronunciation: /ˈdɔːlˌhɔːln̩/
verb
Syllabication: dal·ha·len
[1]
advanced vocabulary
active
Examples:
[1] Kannst du mi den Pott baven ut’n Schapp dalhalen? Ik kaam dor nich ran.

Verbforms:

infinitive:
dalha­len
past participle:
dalhaalt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik haal dal
du haalst dal
he/se/dat haalt dal
wi haalt dal
ji haalt dal
se haalt dal
past:
ik heel dal
du heelst dal
he/se/dat heel dal
wi he­len dal
ji he­len dal
se he­len dal
perfect:
ik heff dalhaalt
du hest dalhaalt
he/se/dat hett dalhaalt
wi hebbt dalhaalt
ji hebbt dalhaalt
se hebbt dalhaalt
conjunctive:
ik heel dal
du heelst dal
he/se/dat heel dal
wi he­len dal
ji he­len dal
se he­len dal
imperative:
haal dal!
haalt dal!

Etymology:

Sett sik tohoop ut: dal + halen