to­hoop­slu­ten in Low German

Pronunciation: /ˈtɔu̯·hɔˑu̯pˌsluːtn̩/
verb
Syllabication: to·hoop·slu·ten
[1]
peripheral vocabulary
Low Saxon:

Verbforms:

infinitive:
to­hoop­slu­ten
past participle:
to­hoop­sla­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik sluut tohoop
du slütt­st tohoop
he/se/dat slütt tohoop
wi sluut tohoop
ji sluut tohoop
se sluut tohoop
past:
ik slööt tohoop
du slöötst tohoop
he/se/dat slööt tohoop
wi slö­ten tohoop
ji slö­ten tohoop
se slö­ten tohoop
perfect:
ik heff to­hoop­sla­ten
du hest to­hoop­sla­ten
he/se/dat hett to­hoop­sla­ten
wi hebbt to­hoop­sla­ten
ji hebbt to­hoop­sla­ten
se hebbt to­hoop­sla­ten
conjunctive:
ik slööt tohoop
du slöötst tohoop
he/se/dat slööt tohoop
wi slö­ten tohoop
ji slö­ten tohoop
se slö­ten tohoop
imperative:
sluut tohoop!
sluut tohoop!

Etymology:

Compound word constructed from: tohoop + sluten