to­hoop­schu­ven in Low German

Pronunciation: /ˈtɔu̯·hɔˑu̯pˌʃuːm̩/
verb
Syllabication: to·hoop·schu·ven
[1]
peripheral vocabulary

Verbforms:

infinitive:
to­hoop­schu­ven
past participle:
to­hoop­scha­ven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik schuuv tohoop
du schuff­st tohoop
he/se/dat schuff­t tohoop
wi schuuvt tohoop
ji schuuvt tohoop
se schuuvt tohoop
past:
ik schööv tohoop
du schöövst tohoop
he/se/dat schööv tohoop
wi schö­ven tohoop
ji schö­ven tohoop
se schö­ven tohoop
perfect:
ik heff to­hoop­scha­ven
du hest to­hoop­scha­ven
he/se/dat hett to­hoop­scha­ven
wi hebbt to­hoop­scha­ven
ji hebbt to­hoop­scha­ven
se hebbt to­hoop­scha­ven
conjunctive:
ik schööv tohoop
du schöövst tohoop
he/se/dat schööv tohoop
wi schö­ven tohoop
ji schö­ven tohoop
se schö­ven tohoop
imperative:
schuuv tohoop!
schuuvt tohoop!

Etymology:

Compound word constructed from: tohoop + schuven