Pronunciation: /ˈlɔu̯t͡sn̩/
verb
Syllabication: loot·sen
[1]
advanced vocabulary
Low Saxon:
German:

Verbforms:

infinitive:
lootsen
past participle:
lootst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
present:
ik loots
du lootsst
he/se/dat lootst
wi lootst
ji lootst
se lootst
past:
ik loots
du lootsst
he/se/dat loots
wi lootsen
ji lootsen
se lootsen
perfect:
ik heff lootst
du hest lootst
he/se/dat hett lootst
wi hebbt lootst
ji hebbt lootst
se hebbt lootst
conjunctive:
ik loots
du lootsst
he/se/dat loots
wi lootsen
ji lootsen
se lootsen
imperative:
loots!
lootst!

Etymology:

Word derived from: Loots