dre­scha­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /dɾɛːˈʃɔːkn̩/
Verb
Sülven: dre·scha·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dre­scha­ken
PPP:
dree­schaakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dree­schaak
du dree­schaakst
he/se/dat dree­schaakt
wi dree­schaakt
ji dree­schaakt
se dree­schaakt
Vergangen Tiet:
ik dree­schaak
du dree­schaakst
he/se/dat dree­schaak
wi dree­scha­ken
ji dree­scha­ken
se dree­scha­ken
Perfekt:
ik heff dree­schaakt
du hest dree­schaakt
he/se/dat hett dree­schaakt
wi hebbt dree­schaakt
ji hebbt dree­schaakt
se hebbt dree­schaakt
Kunjunktiv:
ik dree­schaak
du dree­schaakst
he/se/dat dree­schaak
wi dree­scha­ken
ji dree­scha­ken
se dree­scha­ken
Imperativ:
dree­schaak!
dree­schaakt!