Utspraak op Platt: /ˈɾuːzn̩/
Verb
Sülven: ru·sen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Buten ruust de Storm!

Verbformen:

Infinitiv:
rusen
PPP:
ruust
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ruus
du ruust
he/se/dat ruust
wi ruust
ji ruust
se ruust
Vergangen Tiet:
ik ruus
du ruust
he/se/dat ruus
wi rusen
ji rusen
se rusen
Perfekt:
ik heff ruust
du hest ruust
he/se/dat hett ruust
wi hebbt ruust
ji hebbt ruust
se hebbt ruust
Kunjunktiv:
ik ruus
du ruust
he/se/dat ruus
wi rusen
ji rusen
se rusen
Imperativ:
ruus!
ruust!