ver­kad­deln op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /fəɾˈka·dəln/
Verb
Sülven: ver·kad·deln
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verkaddeln
PPP:
verkaddelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verkaddel
du verkaddelst
he/se/dat verkaddelt
wi verkaddelt
ji verkaddelt
se verkaddelt
Vergangen Tiet:
ik verkaddel
du verkaddelst
he/se/dat verkaddel
wi verkaddeln
ji verkaddeln
se verkaddeln
Perfekt:
ik heff verkaddelt
du hest verkaddelt
he/se/dat hett verkaddelt
wi hebbt verkaddelt
ji hebbt verkaddelt
se hebbt verkaddelt
Kunjunktiv:
ik verkaddel
du verkaddelst
he/se/dat verkaddel
wi verkaddeln
ji verkaddeln
se verkaddeln
Imperativ:
verkaddel!
verkaddelt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + kaddeln