Utspraak op Platt: /ˈuːtˌsluːtn̩/
Verb
Sülven: ut·slu·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
utsluten
PPP:
utslaten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik sluut ut
du slüttst ut
he/se/dat slütt ut
wi sluut ut
ji sluut ut
se sluut ut
Vergangen Tiet:
ik slööt ut
du slöötst ut
he/se/dat slööt ut
wi slöten ut
ji slöten ut
se slöten ut
Perfekt:
ik heff utslaten
du hest utslaten
he/se/dat hett utslaten
wi hebbt utslaten
ji hebbt utslaten
se hebbt utslaten
Kunjunktiv:
ik slööt ut
du slöötst ut
he/se/dat slööt ut
wi slöten ut
ji slöten ut
se slöten ut
Imperativ:
sluut ut!
sluut ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + sluten