tau­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈtaʊ̯ln̩/
Verb
Sülven: tau·len
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
taulen
PPP:
tault
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik taul
du taulst
he/se/dat tault
wi tault
ji tault
se tault
Vergangen Tiet:
ik taul
du taulst
he/se/dat taul
wi taulen
ji taulen
se taulen
Perfekt:
ik heff tault
du hest tault
he/se/dat hett tault
wi hebbt tault
ji hebbt tault
se hebbt tault
Kunjunktiv:
ik taul
du taulst
he/se/dat taul
wi taulen
ji taulen
se taulen
Imperativ:
taul!
tault!