jä­gern op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈjɛː·ɡɐn/
Verb
Sülven: jä·gern
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
jägern
PPP:
jägert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik jäger
du jägerst
he/se/dat jägert
wi jägert
ji jägert
se jägert
Vergangen Tiet:
ik jäger
du jägerst
he/se/dat jäger
wi jägern
ji jägern
se jägern
Perfekt:
ik heff jägert
du hest jägert
he/se/dat hett jägert
wi hebbt jägert
ji hebbt jägert
se hebbt jägert
Kunjunktiv:
ik jäger
du jägerst
he/se/dat jäger
wi jägern
ji jägern
se jägern
Imperativ:
jäger!
jägert!

Etymologie:

Woort afleidt von: Jäger