krö­chen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈkɾœ·çən/
Verb
Silbentrennung: krö·chen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
kröchen
Partizip Perfekt:
kröcht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kröch
du kröchst
he/se/dat kröcht
wi kröcht
ji kröcht
se kröcht
Imperfekt:
ik kröch
du kröchst
he/se/dat kröch
wi kröchen
ji kröchen
se kröchen
Perfekt:
ik heff kröcht
du hest kröcht
he/se/dat hett kröcht
wi hebbt kröcht
ji hebbt kröcht
se hebbt kröcht
Konjunktiv:
ik kröch
du kröchst
he/se/dat kröch
wi kröchen
ji kröchen
se kröchen
Imperativ:
kröch!
kröcht!