ral­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɾalkn̩/
Verb
Silbentrennung: ral·ken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ralken
Partizip Perfekt:
ralkt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik ralk
du ralkst
he/se/dat ralkt
wi ralkt
ji ralkt
se ralkt
Imperfekt:
ik ralk
du ralkst
he/se/dat ralk
wi ralken
ji ralken
se ralken
Perfekt:
ik heff ralkt
du hest ralkt
he/se/dat hett ralkt
wi hebbt ralkt
ji hebbt ralkt
se hebbt ralkt
Konjunktiv:
ik ralk
du ralkst
he/se/dat ralk
wi ralken
ji ralken
se ralken
Imperativ:
ralk!
ralkt!