in­fre’­en auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɪnˌfɾɛɪ̯·ən/
Verb
Silbentrennung: in·fre’·en
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
infre’en
Partizip Perfekt:
infreet
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik free in
du freest in
he/se/dat freet in
wi freet in
ji freet in
se freet in
Imperfekt:
ik free in
du freest in
he/se/dat free in
wi freen in
ji freen in
se freen in
Perfekt:
ik heff infreet
du hest infreet
he/se/dat hett infreet
wi hebbt infreet
ji hebbt infreet
se hebbt infreet
Konjunktiv:
ik free in
du freest in
he/se/dat free in
wi freen in
ji freen in
se freen in
Imperativ:
free in!
freet in!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: in + fre’en