af­wie­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈafˌviːkn̩/
Verb
Silbentrennung: af·wie·ken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:

Verbformen:

Infinitiv:
afwieken
Partizip Perfekt:
afwiekt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wiek af
du wiekst af
he/se/dat wiekt af
wi wiekt af
ji wiekt af
se wiekt af
Imperfekt:
ik wiek af
du wiekst af
he/se/dat wiek af
wi wieken af
ji wieken af
se wieken af
Perfekt:
ik bün afwiekt
du büst afwiekt
he/se/dat is afwiekt
wi sünd afwiekt
ji sünd afwiekt
se sünd afwiekt
Konjunktiv:
ik wiek af
du wiekst af
he/se/dat wiek af
wi wieken af
ji wieken af
se wieken af
Imperativ:
wiek af!
wiekt af!
Infinitiv:
afwieken
Partizip Perfekt:
afweken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wiek af
du wickst af
he/se/dat wickt af
wi wiekt af
ji wiekt af
se wiekt af
Imperfekt:
ik week af
du weekst af
he/se/dat week af
wi weken af
ji weken af
se weken af
Perfekt:
ik bün afweken
du büst afweken
he/se/dat is afweken
wi sünd afweken
ji sünd afweken
se sünd afweken
Konjunktiv:
ik week af
du weekst af
he/se/dat week af
wi weken af
ji weken af
se weken af
Imperativ:
wiek af!
wiekt af!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: af + wieken