lö­sen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈlœɪ̯zn̩/
Verb
Silbentrennung: lö·sen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lö­sen
Partizip Perfekt:
lööst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik löös
du lööst
he/se/dat lööst
wi lööst
ji lööst
se lööst
Imperfekt:
ik löös
du lööst
he/se/dat löös
wi lö­sen
ji lö­sen
se lö­sen
Perfekt:
ik heff lööst
du hest lööst
he/se/dat hett lööst
wi hebbt lööst
ji hebbt lööst
se hebbt lööst
Konjunktiv:
ik löös
du lööst
he/se/dat löös
wi lö­sen
ji lö­sen
se lö­sen
Imperativ:
löös!
lööst!