in­we­cken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɪnˌvɛkn̩/
Verb
Silbentrennung: in·we·cken
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:

Verbformen:

Infinitiv:
inwecken
Partizip Perfekt:
inweckt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik weck in
du weckst in
he/se/dat weckt in
wi weckt in
ji weckt in
se weckt in
Imperfekt:
ik weck in
du weckst in
he/se/dat weck in
wi wecken in
ji wecken in
se wecken in
Perfekt:
ik heff inweckt
du hest inweckt
he/se/dat hett inweckt
wi hebbt inweckt
ji hebbt inweckt
se hebbt inweckt
Konjunktiv:
ik weck in
du weckst in
he/se/dat weck in
wi wecken in
ji wecken in
se wecken in
Imperativ:
weck in!
weckt in!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: in + Weck