mit­war­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈmɪtˌva͡ɐkn̩/
Verb
Silbentrennung: mit·war·ken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
mitwarken
Partizip Perfekt:
mitwarkt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wark mit
du warkst mit
he/se/dat warkt mit
wi warkt mit
ji warkt mit
se warkt mit
Imperfekt:
ik wark mit
du warkst mit
he/se/dat wark mit
wi warken mit
ji warken mit
se warken mit
Perfekt:
ik heff mitwarkt
du hest mitwarkt
he/se/dat hett mitwarkt
wi hebbt mitwarkt
ji hebbt mitwarkt
se hebbt mitwarkt
Konjunktiv:
ik wark mit
du warkst mit
he/se/dat wark mit
wi warken mit
ji warken mit
se warken mit
Imperativ:
wark mit!
warkt mit!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: mit + warken