wrin­schen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈvɾɪnʃn̩/
Verb
Silbentrennung: wrin·schen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
niederländisch:
englisch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wrin­schen
Partizip Perfekt:
wrin­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wrin­sch
du wrin­schst
he/se/dat wrin­scht
wi wrin­scht
ji wrin­scht
se wrin­scht
Imperfekt:
ik wrin­sch
du wrin­schst
he/se/dat wrin­sch
wi wrin­schen
ji wrin­schen
se wrin­schen
Perfekt:
ik heff wrin­scht
du hest wrin­scht
he/se/dat hett wrin­scht
wi hebbt wrin­scht
ji hebbt wrin­scht
se hebbt wrin­scht
Konjunktiv:
ik wrin­sch
du wrin­schst
he/se/dat wrin­sch
wi wrin­schen
ji wrin­schen
se wrin­schen
Imperativ:
wrin­sch!
wrin­scht!