wrin­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvɾɪnʃn̩/
Verb
Sülven: wrin·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wrin­schen
PPP:
wrin­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wrin­sch
du wrin­schst
he/se/dat wrin­scht
wi wrin­scht
ji wrin­scht
se wrin­scht
Vergangen Tiet:
ik wrin­sch
du wrin­schst
he/se/dat wrin­sch
wi wrin­schen
ji wrin­schen
se wrin­schen
Perfekt:
ik heff wrin­scht
du hest wrin­scht
he/se/dat hett wrin­scht
wi hebbt wrin­scht
ji hebbt wrin­scht
se hebbt wrin­scht
Kunjunktiv:
ik wrin­sch
du wrin­schst
he/se/dat wrin­sch
wi wrin­schen
ji wrin­schen
se wrin­schen
Imperativ:
wrin­sch!
wrin­scht!