ver­glie­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /fəɾˈɡliːkn̩/
Verb
Silbentrennung: ver·glie·ken
[1]
Aufbauwortschatz
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
verglieken
Partizip Perfekt:
vergliekt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik vergliek
du vergliekst
he/se/dat vergliekt
wi vergliekt
ji vergliekt
se vergliekt
Imperfekt:
ik vergliek
du vergliekst
he/se/dat vergliek
wi verglieken
ji verglieken
se verglieken
Perfekt:
ik heff vergliekt
du hest vergliekt
he/se/dat hett vergliekt
wi hebbt vergliekt
ji hebbt vergliekt
se hebbt vergliekt
Konjunktiv:
ik vergliek
du vergliekst
he/se/dat vergliek
wi verglieken
ji verglieken
se verglieken
Imperativ:
vergliek!
vergliekt!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: ver- + glieken