ver­glie­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /fəɾˈɡliːkn̩/
Verb
Sülven: ver·glie·ken
[1]
Opbowoortschatt
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verglieken
PPP:
vergliekt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik vergliek
du vergliekst
he/se/dat vergliekt
wi vergliekt
ji vergliekt
se vergliekt
Vergangen Tiet:
ik vergliek
du vergliekst
he/se/dat vergliek
wi verglieken
ji verglieken
se verglieken
Perfekt:
ik heff vergliekt
du hest vergliekt
he/se/dat hett vergliekt
wi hebbt vergliekt
ji hebbt vergliekt
se hebbt vergliekt
Kunjunktiv:
ik vergliek
du vergliekst
he/se/dat vergliek
wi verglieken
ji verglieken
se verglieken
Imperativ:
vergliek!
vergliekt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + glieken