af­luch­sen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈafˌlʊkzn̩/
Verb
Silbentrennung: af·luch·sen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
afluchsen
Partizip Perfekt:
afluchst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik luchs af
du luchst af
he/se/dat luchst af
wi luchst af
ji luchst af
se luchst af
Imperfekt:
ik luchs af
du luchst af
he/se/dat luchs af
wi luchsen af
ji luchsen af
se luchsen af
Perfekt:
ik heff afluchst
du hest afluchst
he/se/dat hett afluchst
wi hebbt afluchst
ji hebbt afluchst
se hebbt afluchst
Konjunktiv:
ik luchs af
du luchst af
he/se/dat luchs af
wi luchsen af
ji luchsen af
se luchsen af
Imperativ:
luchs af!
luchst af!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: af