mö­ten auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈmøːy̯tn̩/
Verb
Silbentrennung: mö·ten
[1]
Grundwortschatz
plattdeutsch:
to wat verplicht ween
deutsch:
englisch:
Beispiele:
Ik mutt nu na Huus.

Verbformen:

Infinitiv:
mö­ten
Partizip Perfekt:
müss­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik mutt
du mutt­st
he/se/dat mutt
wi mööt
ji mööt
se mööt
Imperfekt:
ik müss
du müsst
he/se/dat müss
wi müs­sen
ji müs­sen
se müs­sen
Perfekt:
ik heff müss­t
du hest müss­t
he/se/dat hett müss­t
wi hebbt müss­t
ji hebbt müss­t
se hebbt müss­t
Konjunktiv:
ik müss
du müsst
he/se/dat müss
wi müs­sen
ji müs­sen
se müs­sen
Imperativ:
mööt!
mööt!