krö­gern auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈkɾøːy̯·ɡɐn/
Verb
Silbentrennung: krö·gern
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
krö­gern
Partizip Perfekt:
krö­gert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik krö­ger
du krö­gerst
he/se/dat krö­gert
wi krö­gert
ji krö­gert
se krö­gert
Imperfekt:
ik krö­ger
du krö­gerst
he/se/dat krö­ger
wi krö­gern
ji krö­gern
se krö­gern
Perfekt:
ik heff krö­gert
du hest krö­gert
he/se/dat hett krö­gert
wi hebbt krö­gert
ji hebbt krö­gert
se hebbt krö­gert
Konjunktiv:
ik krö­ger
du krö­gerst
he/se/dat krö­ger
wi krö­gern
ji krö­gern
se krö­gern
Imperativ:
krö­ger!
krö­gert!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: Kröger