wrüm­meln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈvɾʏ·məln/
Verb
Silbentrennung: wrüm·meln
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
tohoopknudeln
deutsch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
wrümmeln
Partizip Perfekt:
wrümmelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wrümmel
du wrümmelst
he/se/dat wrümmelt
wi wrümmelt
ji wrümmelt
se wrümmelt
Imperfekt:
ik wrümmel
du wrümmelst
he/se/dat wrümmel
wi wrümmeln
ji wrümmeln
se wrümmeln
Perfekt:
ik heff wrümmelt
du hest wrümmelt
he/se/dat hett wrümmelt
wi hebbt wrümmelt
ji hebbt wrümmelt
se hebbt wrümmelt
Konjunktiv:
ik wrümmel
du wrümmelst
he/se/dat wrümmel
wi wrümmeln
ji wrümmeln
se wrümmeln
Imperativ:
wrümmel!
wrümmelt!