gel­len auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈɡɛln̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: gel·len
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
güllig ween
deutsch:
=
gelten

Verbformen:

Infinitiv:
gel­len
Partizip Perfekt:
go­len
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gell
du gell­st
he/se/dat gell­t
wi gell­t
ji gell­t
se gell­t
Imperfekt:
ik güll
du güll­st
he/se/dat güll
wi gül­len
ji gül­len
se gül­len
Perfekt:
ik heff go­len
du hest go­len
he/se/dat hett go­len
wi hebbt go­len
ji hebbt go­len
se hebbt go­len
Konjunktiv:
ik güll
du güll­st
he/se/dat güll
wi gül­len
ji gül­len
se gül­len
Imperativ:
gell!
gell­t!