gel­len auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɡɛln̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: gel·len
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gellen
Partizip Perfekt:
golen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gell
du gellst
he/se/dat gellt
wi gellt
ji gellt
se gellt
Imperfekt:
ik güll
du güllst
he/se/dat güll
wi güllen
ji güllen
se güllen
Perfekt:
ik heff golen
du hest golen
he/se/dat hett golen
wi hebbt golen
ji hebbt golen
se hebbt golen
Konjunktiv:
ik güll
du güllst
he/se/dat güll
wi güllen
ji güllen
se güllen
Imperativ:
gell!
gellt!