flut­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈflʊtʃn̩/
Verb
Sülven: flut·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
glieden
düütsch:
flutschen

Verbformen:

Infinitiv:
flut­schen
PPP:
flutscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik flutsch
du flutschst
he/se/dat flutscht
wi flutscht
ji flutscht
se flutscht
Vergangen Tiet:
ik flutsch
du flutschst
he/se/dat flutsch
wi flut­schen
ji flut­schen
se flut­schen
Perfekt:
ik heff flutscht
du hest flutscht
he/se/dat hett flutscht
wi hebbt flutscht
ji hebbt flutscht
se hebbt flutscht
Kunjunktiv:
ik flutsch
du flutschst
he/se/dat flutsch
wi flut­schen
ji flut­schen
se flut­schen
Imperativ:
flutsch!
flutscht!