drüü­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɾyːʃn̩/
Verb
Sülven: drüü·schen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
tohoopdrücken
engelsch:
düütsch:
[2]
Randwoortschatt
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
drüü­schen
PPP:
drüü­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik drüü­sch
du drüü­schst
he/se/dat drüü­scht
wi drüü­scht
ji drüü­scht
se drüü­scht
Vergangen Tiet:
ik drüü­sch
du drüü­schst
he/se/dat drüü­sch
wi drüü­schen
ji drüü­schen
se drüü­schen
Perfekt:
ik heff drüü­scht
du hest drüü­scht
he/se/dat hett drüü­scht
wi hebbt drüü­scht
ji hebbt drüü­scht
se hebbt drüü­scht
Kunjunktiv:
ik drüü­sch
du drüü­schst
he/se/dat drüü­sch
wi drüü­schen
ji drüü­schen
se drüü­schen
Imperativ:
drüü­sch!
drüü­scht!