dalka­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌkɔːm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: dal·ka·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalka­men
PPP:
dalka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dalkaam
du dalkumm­st
he/se/dat dalkumm­t
wi dalkaamt
ji dalkaamt
se dalkaamt
Vergangen Tiet:
ik dalkööm
du dalköömst
he/se/dat dalkööm
wi dalkö­men
ji dalkö­men
se dalkö­men
Perfekt:
ik bün dalka­men
du büst dalka­men
he/se/dat is dalka­men
wi sünd dalka­men
ji sünd dalka­men
se sünd dalka­men
Kunjunktiv:
ik dalkööm
du dalköömst
he/se/dat dalkööm
wi dalkö­men
ji dalkö­men
se dalkö­men
Imperativ:
dalkaam!
dalkaamt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + kamen