Utspraak op Platt: /ˈjʊksn̩/
Verb
Sülven: ju·xen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
juxen
PPP:
juxt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik jux
du juxst
he/se/dat juxt
wi juxt
ji juxt
se juxt
Vergangen Tiet:
ik jux
du juxst
he/se/dat jux
wi juxen
ji juxen
se juxen
Perfekt:
ik heff juxt
du hest juxt
he/se/dat hett juxt
wi hebbt juxt
ji hebbt juxt
se hebbt juxt
Kunjunktiv:
ik jux
du juxst
he/se/dat jux
wi juxen
ji juxen
se juxen
Imperativ:
jux!
juxt!

Etymologie:

Woort afleidt von: Jux